Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program
A 2014-2020-as időszakra vonatkozó Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program a magyar gazdaság növekedését szolgálja. A program egyik legfontosabb célkitűzése, hogy Magyarország foglalkoztatási rátája elérje a 75%-ot. Ehhez szükséges egyrészt új munkahelyek létesítése, másrészt a munkát vállalni akarók képességeinek fejlesztése. A fejlesztések fő céljait, stratégiáját és a nemzeti fejlesztési célt az ún. Partnerségi Megállapodás, jelöli ki. A Partnerségi Megállapodás általános célkitűzése a fenntartható növekedés, a magas hozzáadott értékű termelés és a foglalkoztatás bővítése, melyek elérésére a kormány öt nemzeti prioritást jelölt ki:
- A gazdasági szereplők versenyképességének javítása és nemzetközi szerepvállalásuk fokozása
- A foglalkoztatás növelése a gazdasági növekedés elősegítése révén és a társadalmi felzárkóztatás réven
- Az energia- és erőforrás-hatékonyság növelése
- A társadalmi felzárkózási és népesedési kihívások kezelése
- A gazdasági növekedést segítő helyi és térségi fejlesztések megvalósítása
A támogatásokkal szemben ugyanakkor a felújítások ösztönzésének lehetséges és egyszerűbb eszköze lehet az adókedvezmény. A természetvédelmi stratégiai tervezés alapján megvalósított, megfelelően kivitelezett és későbbiekben a megfelelően fenntartott rekonstruált élőhelyek jelentős ökológiai, természetvédelmi eredményekhez vezetnek, emellett hozzájárulhatnak a klímaalkalmazkodáshoz. A GINOP kiemelt célcsoportja a magyar Kormány és az Európai Unió újraiparosítási stratégiájával összhangban a termelő szektor vagy más néven feldolgozóipar.
Az alapanyag- és energiahatékonyság javítása és az alacsony károsanyag-kibocsátás biztosítása szintén kiemelt uniós cél a vonatkozó beruházási prioritás értelmében, ezért az örökölt, elavult és rendkívül alacsony energiahatásfokú hazai épületállomány felújítása is részben GINOP forrásokból történik. A lakosság a közösségi szabályok értelmében visszatérítendő támogatások keretében részesülhet támogatásban a lakóépületek energiahatékonyságának javítása érdekében. Mindezek hozzájárulnak Magyarország és az EU külső energiafüggésének csökkentéséhez is.
A GINOP 6. pontjában meghatározott célokban a napelem nagy támogatásra számíthat az alábbiak értelmében:
6. prioritás: A vállalkozói szektor versenyképességének erősítése a közvetlen energiaköltségek összesített csökkentésével az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások alkalmazásának növelése által
Várható intézkedések:
- Épületek energiahatékonysági korszerűsítése, megújuló energiaforrások alkalmazása
- Gazdasági-termelési folyamat energiahatékonysági korszerűsítése, megújuló energiaforrások alkalmazása
Lehetséges kedvezményezettek: Az alacsony energiahatékonyságú infrastruktúrával rendelkező KKV-k minden konvergencia régióban.